czwartek, 8 czerwca 2017

PALUSZKI GRISSINI Z PIECZONYM CZOSNKIEM


Grissini to włoskie paluszki z ciasta chlebowego. Są chrupiące i przepełnione aromatem pieczonego czosnku. Z podanej porcji powstaje 25 paluszków. Dość sporo, zważając na to, że są większe od sklepowych, solonych paluszków. Grissini mogą jednak leżeć kilka dni w szczelnym opakowaniu. Nadadzą się jako chrupiący dodatek do sałatki, lub zupy-kremu, zastępując grzanki. Jeśli zasmakują wam w tej wersji, możecie spróbować innych smaków jak np. serowego grissini.

25 paluszków grissini
Składniki:
 • 1 główka czosnku
 • 508 g (4 i 1/8 szklanki) mąki chlebowej
 • 264 g (1 i 1/8 szklanki) wody 
 • 60 g (5 łyżek) oliwy z oliwek 
 • 51 g (3 i 1/2 łyżki) masła 
 • 11 g soli
 • 5 g drożdży instant
Przygotowanie:
 1. PRZYGOTOWANIE CZOSNKU: Główkę czosnku owijamy folią aluminiową, kładziemy na blachę do pieczenia i pieczemy w 180 stopniach C aż będzie miękki. Po upieczeniu wyciskamy ząbki czosnku z łupinek.
 2. Do misy miksera wkładamy wszystkie składniki (łącznie z czosnkiem) i mieszamy końcówką z hakiem początkowo na niskich obrotach (ok. 3 min). Po tym czasie zwiększamy obroty na średnie i miksujemy jeszcze 5 min. 
 3. Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinę.
 4. Wyrośnięte ciasto dzielimy na 38-gramowe porcje. Kładziemy je na posypanej mąką powierzchni roboczej, przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 10-15 minut. 
 5. Każdą porcje rolujemy na długość 32-37 cm. Przed przeniesieniem paluszków na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, obtaczamy je w semolinie (nada im to ciekawą strukturę).
 6. Paluszki pieczemy bez uprzedniego wyrastania w temp. 195 stopni C przez ok. 20 minut na złotobrązowo. Po ostygnięciu przechowujemy przez kilka dni w szczelnym pojemniku. Przepis pochodzi z książki "Chleb" Jeffrey'a Hamelmana


Polak po Włosku

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...