wtorek, 23 lutego 2016

ROGALE - PANCERNIKI

 Ostatni wpis dotyczył pasty z suszonych pomidorów , używanej między innymi jako smarowidło do kanapek. Stwierdziłam więc, że przyda się przepis na jakieś domowe pieczywko, z którym może być ona jedzona. Dlatego dzisiaj przedstawiam wam propozycję rogali. Nie są to słodkie rogaliki lub takie z nadzieniem, więc idealnie pasują do wędlin, serów czy właśnie własnoręcznie przygotowanych past. Przez to, że ciasto zostało mocniej rozwałkowane, poszczególne segmenty zlały się ze sobą tworząc coś na kształt pancerza pancerników. Rogaliki miały przybrać nieco inny wygląd, ale wyszły przeurocze i spodobały mi się jeszcze bardziej niż te w oryginalnym przepisie. Są chrupkie z wierzchu i mięciutkie w środku-takie o jakich się marzy z rana do śniadania. Podane jeszcze na ciepło dodatkowo podbiją wasze podniebienia. Jeśli przygotujecie je o poranku, daje głowę, że ich zapach postawi na nogi cały dom i wszystkich zachęci do wstania z łóżek.



 Składniki:
  • 25 g świeżych drożdży lub 14 g suchych
  • 1 łyżeczka cukru
  • 600 g mąki pszennej typ 480 lub 550
  • 1 płaska łyżka soli
  • 50 g oleju rzepakowego lub słonecznikowego
  • 360 g letniej wody
  • 1 jajko do posmarowania wierzchu rogalików
  • czarnuszka, sezam lub mak do posypania
Przygotowanie:
  1. W małej miseczce rozpuszczamy świeże drożdże razem z 1 łyżeczką cukru, a w przypadku używania drożdży instant dodajemy je od razu do mąki z cukrem.
  2. Mąkę łączymy z drożdżami, solą, olejem i letnią wodą. Zagniatamy miękkie i elastyczne ciasto ok. 10 minut (możemy użyć miksera i zagnieść je z hakiem chlebowym ok. 5 minut). Wyrobione ciasto ma się lekko lepić się do dłoni. Ciasto odkładamy do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę w wysmarowanej oliwą misce (ciasto ma podwoić swoją objętość).
  3. Wyrośnięte ciasto wykładamy na blat, krótko zagniatamy i dzielimy na 2 części.. Każdą z nich rozwałkowujemy na prostokąt wielkości 40 cm x 20 cm i wycinamy trójkąty - powinno ich wyjść 14 średniej wielkości (możecie podzielić ciasto na 3 i wycinać mniejsze trójkąty lub wycinać je nawet większe). Każdy trójkąt zwijamy, zaczynając od szerszego końca, kierując się ku jego koniuszkowi). 
  4. Gotowe rogale przekładamy na blachę, wyłożoną papierem do pieczenia, przykrywamy ściereczką i odkładamy do wyrośnięcia na 30 minut. Po tym czasie smarujemy je roztrzepanym jajkiem i posypujemy makiem, sezamem, czarnuszką lub ulubionymi ziarnami. Pieczemy je w 200 stopni C przez 25-30 minut na złoty kolor, a następnie wykładamy na kratkę do ostudzenia.
 Przepis lekko zmodyfikowany ze strony Przepis na chleb

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...