To danie w wyglądzie przypomina nieco tabbouleh. Kluczowym składnikiem nie jest tu jednak kasza bulgur ale kalafior, z którego powstał ... ryż! Nie będę udawać, że odkryłam coś nowego, bo nie. W internecie krąży kilka przepisów, do których używa się właśnie kalafiorowego ryżu. Może nawet wy przygotowaliście podobne danie. Jeśli tak, to wiecie, że te małe granulki mają fantastyczną strukturę, a w trakcie jedzenia ma się poczucie spożywania ryżu lub kaszy. Można dołożyć do niego co tylko się chce, zabawa dokładnie ta sama co z kaszą Ja proponuję pomidora, śliwki i natkę pietruszki. Do tego odrobina przypraw i sałatka gotowa!
sobota, 24 września 2016
RYŻ Z KALAFIORA ZE ŚLIWKĄ, POMIDOREM I NATKĄ PIETRUSZKI
To danie w wyglądzie przypomina nieco tabbouleh. Kluczowym składnikiem nie jest tu jednak kasza bulgur ale kalafior, z którego powstał ... ryż! Nie będę udawać, że odkryłam coś nowego, bo nie. W internecie krąży kilka przepisów, do których używa się właśnie kalafiorowego ryżu. Może nawet wy przygotowaliście podobne danie. Jeśli tak, to wiecie, że te małe granulki mają fantastyczną strukturę, a w trakcie jedzenia ma się poczucie spożywania ryżu lub kaszy. Można dołożyć do niego co tylko się chce, zabawa dokładnie ta sama co z kaszą Ja proponuję pomidora, śliwki i natkę pietruszki. Do tego odrobina przypraw i sałatka gotowa!
środa, 21 września 2016
PIECZONE FIGI Z CYNAMONOWYM SERKIEM I ORZECHAMI WŁOSKIMI
Owoce uwielbiam pod każdą postacią, ale moje ulubione to właśnie te na ciepło. Pieczone jabłka, podduszone śliwki, skarmelizowane na patelni brzoskwinie, uwielbiam! Dlatego figi również postanowiłam poddać obróbce termicznej, zapiekając je w piekarniku. Dodatkowo przygotowałam do nich serek cynamonowy, posypałam orzeszkami i polałam miodem. Figi stały się na górze lekko chrupiące i jeszcze słodsze. Idealne na drugie śniadanie do kawy :)
poniedziałek, 12 września 2016
CHLEB Z TARTYM JABŁKIEM NA ZAKWASIE
Niestety rozpoczęcie roku szkolnego spowodowało u mnie obniżenie aktywności na blogu. Na szczęście comiesięczna akcja wspólnego wypiekania chleba z Piekarnią Amber zmotywowała mnie do powrotu. I tak oto powstał kolejny pyszny bochenek. Tym razem jest to chleb z tartym jabłkiem, którego szczerze mówiąc prawie nie czuć. Mimo, że jest niewyczuwalne, nadaje ciastu wilgoci i wspaniałego "miękkiszu". Skórka fantastycznie kontrastuję z miękkim wnętrzem, warto jest więc chlebek porządnie dopiec, nawet kosztem lekko przypalonych plastrów jabłek, które i tak mają w sobie mnóstwo uroku.
Przepis pochodzi z bloga Leśny Zakątek.
sobota, 3 września 2016
FETTUCCINE Z BAKŁAŻANEM NA OSTRO
Przy ostatnim wpisie na przepis na makaron obiecałam, że zacznie się pojawiać więcej podobnych wpisów. Minęły 2 miesiące i żadnego makaronowego dania na blogu. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie go nie jadłam, o nie, co to to nie. Za każdym razem gdy nie mam pomysłu co zjeść na obiad lub zwyczajnie nie mam czasu na dłuższe siedzenie w kuchni przygotowuje właśnie makaron. Takich dni w wakacji kilka się zdarzyło, ale niestety nie miałam czasu na dokumentowanie ich zdjęciami, które mogłabym później opublikować. Tym razem było inaczej, cały dzień spędziłam leniwie w domu i miałam mnóstwo czasu na gotowanie. Przygotowałam domowej roboty makaron bazyliowy, który podałam z bakłażanem, rukolą i pomidorkami koktajlowymi. Na koniec polałam całość ostrą oliwą i dodałam płatki chilli. Danie nabrało ostrego charakteru, ale jeśli nie przepadacie za ostrymi daniami, pomińcie ten krok.
wtorek, 30 sierpnia 2016
OSZUKANY KEBAB NA SŁODKO
Jak oszukać umysł? Można na przykład przygotować takie oto danie. W wyglądzie przypomina kebaba, a faktycznie jest biszkoptem ze słodkim farszem. Poniżej opisałam jakie produkty zastępują te wytrawne, powszechnie dodawane do wytrawnego kebaba. Do przygotowania tej potrawy zainspirowała mnie organizowana akcja blogerka #CzasNaMałeCoNieco, która jednocześnie jest konkursem. Zapraszam Was serdecznie na zapoznanie się ze słodkim kebabem ;)
niedziela, 28 sierpnia 2016
WEGAŃSKIE RISOTTO Z PODGRZYBKAMI
Uwielbiam kremowe, parmezanowe risotto, bez względu na to z jakimi jest dodatkami. Moim zdaniem jedynym minusem jest duża ilość parmezanu, którego niestety risotto potrzebuje, aby zyskać charakterystyczną dla siebie kremową konsystencję. Odkryłam jednak sposób w jaki z powodzeniem można ominąć ten składnik. Jest nim "magiczny" sos, który bazuje ... na kalafiorze! Tak naprawdę jest on w daniu kompletnie niewyczuwalny, wyczuwalny natomiast jest serowy posmak. Zawdzięcza się to płatkom drożdżowym, które są jednym z magicznych składników sosu. Do tego są bardzo zdrowe, dostarczają naszemu organizmowi kwasu foliowego, zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego oraz utrzymanie odpowiedniej mikroflory jelitowej. Co więcej nie fermentują w naszym układzie pokarmowym, w przeciwieństwie do świezych drożdży.
Dostałam od znajomego sporą ilość dopiero co zebranych podgrzybków, dlatego risotto przygotowałam z ich użyciem. Zdjęcia niestety nie oddają tego jak przepyszne wyszło to danie, ale uwierzcie mi na słowo, jest kremowe, serowe i na pewno nie raz je powtórzę w czasie nadchodzącego wielkimi krokami sezonu grzybowego.
piątek, 26 sierpnia 2016
TRUSKAWKOWY BUDYŃ JAGLANY
Aż trudno uwierzyć, że zaledwie tydzień temu odkryłam budyń z kaszy jaglanej. Od tego czasu zajadam się nim na każde śniadanie. Robi się go w trymiga, jest niezwykle zdrowy, bo tak naprawdę ma on niewiele wspólnego z typowym budyniem, który większość z nas przygotowuje z torebki. Ten bazuje na kaszy jaglanej. Reszta - czyli smak - zależy od was. Robiłam już budyń waniliowy, czekoladowy, a dziś truskawkowy. Truskawki niestety już się kończą, ale jesienne maliny będą dostępne jeszcze przez jakiś czas, więc możecie śmiało zastąpić jedne owoce drugimi. Budyń zjadłam morwą, śliwkami, malinami i miętą cytrynową, która podkręca całość (na jeszcze większy plus). Wkrótce przepisy na kolejne budynie jaglane, a tymczasem skosztujcie tego truskawkowego!
środa, 24 sierpnia 2016
ZIOŁOWE KOFTY Z MIĘTOWYM SOSEM
Od jakiegoś czasu zaczęłam wprowadzać do potraw coraz większą ilość ziół. Kiedyś sceptycznie do nich podchodziłam, wręcz wydłubywałam niegdyś znienawidzony koperek z zupy lub gotowanych ziemniaków. Teraz staram się je dokładać do każdego obiadowego dania, zwłaszcza że mamy o tej porze roku piękne i świeże okazy, dlaczego więc nie korzystać z ich dobrodziejstw? Do przygotowanych koft użyłam więc natki pietruszki i wspomnianego już koperku. Jedną z ważniejszych przypraw jest kmin rzymski. Wiem, że nie wszyscy za nim przepadają, ale warto dołożyć choćby odrobinę, aby poznać prawdziwy smak tych tureckich szaszłyków. Tureckie kofty bardzo często podaje się z chlebkami pita i sosem miętowym. Używa się również wołowiny, ja jednak wolę delikatniejszą wersję - drobiową. Możecie przygotować je wedle tego przepisu, z wołowiny, wymieszać oba rodzaje mięsa, albo skorzystać ze swojego ulubionego mięsa.
poniedziałek, 22 sierpnia 2016
CHLEB MIESZANY NA MIODZIE Z OLIWKAMI
W tym miesiącu do wspólnego wypiekania chleba, Ania z bloga Kuchennymi Drzwiami, zaproponowała mieszany chleb na miodzie z oliwkami, którego autorką jest Badylarka z bloga Weekendy w domu i ogrodzie. Jak zwykle przepis się sprawdził rewelacyjnie. Uwielbiam oliwki w pieczywie, jednak do tej pory moje spotkania z tą mieszanką ograniczały się do włoskiej focacci lub pszennych bułeczek. Taki chleb jest od nich znacznie zdrowszy, zwłaszcza że dodatkowo występuje w nim siemię lniane, które ma zastosowanie zdrowotne, zwłaszcza przy problemach z układem pokarmowym. Sięgajmy więc po nie jak najczęściej, albo przemyćcie go w tym pysznym chlebie, do którego przygotowania was serdecznie zachęcam.
A już wkrótce przepis na pyszną tapenadę z czarnych oliwek, która idealnie pasuje do tego chlebka :)
niedziela, 21 sierpnia 2016
KREM Z BURAKA
Dzisiaj propozycja na drugie śniadanie lub lekki obiad-krem z buraka. W zupach uwielbiam to, że jest przy nich mało zachodu, a przygotowana porcja starcza na długo. Krem z buraka nie stanowi wyjątku od reguły. Garnek zupy starczył nam na 3 dni, w trakcie których sięgałam do niego łyżką przy każdym otworzeniu lodówki. Możecie się więc domyśleć jak ta zupa przypadła mi do gustu oraz, że na zimno jest równie pyszna. Niech więc was nie zniechęci przygotowanie jej, nawet w trakcie upalnych dni, gdyż może wam posłużyć jako chłodnik. W odróżnieniu od innych zup, ta jest lekko słodka dzięki burakom. Jak dla mnie jest to dodatkowa zaleta, gdyż jestem łasa na słodkie smaki pod każdą postacią.
czwartek, 11 sierpnia 2016
ŁÓDECZKI Z CUKINII FASZEROWANE INDYKIEM I RYŻEM
Cukinia jest popularna w wielu krajach, ale to właśnie kuchnia arabska słynie z tej faszerowanej. Ja również mam upodobanie do faszerowanych warzyw, zwłaszcza bardzo długo miałam słabość do faszerowanej papryki. Sezon na cukinię skłonił mnie jednak, abym tym razem skorzystała z jej dobrodziejstw, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Cukinia wyszła chrupka, czego przy papryce nie da się osiągnąć w takiej mierze. Ja zjadłam półtorej łódeczki, ale dla większych głodomorów polecam 2 lub nawet 3 takie porcje.
niedziela, 7 sierpnia 2016
AKSAMITNA OWSIANKA NA ZIMNO Z GRILLOWANĄ BRZOSKWINIĄ
Nie wyobrażam sobie rozpoczęcia dnia bez śniadania, a owsianka jest moim najczęstszym wyborem. Ubóstwiam ją do tego stopnia, że jadam ją nawet w upalne letnie dni, gdy jednak przydałoby się raczej ochłodzić, niż rozgrzać. Gorąca owsianka jest wspaniała, ale spójrzmy prawdzie w oczy-nie w upalne poranki. Nie chciałam z niej jednak całkowicie rezygnować, dlatego przyrządziłam ją w nieco inny sposób-na zimno. Ugotowaną owsiankę zostawiłam do całkowitego przestudzenia, w tym czasie odpowiednio zgęstniała, po czym zmiksowałam ją z gęstym jogurtem. Użyłam naturalnego, ale jeśli chcecie ją jeszcze bardziej podrasować możecie użyć np. owocowego, dodać wanilię lub po prostu zwykłe owoce, które z nią zmiksujecie. Konsystencja przypomina budyń, łatwo ją jednak kontrolować poprzez dodanie większej ilości płynu, co ją rozrzedzi. Jeśli chcecie gęstszy, wlejcie na początek mniej wody. Aby dopełnić całość ugrillowałam brzoskwinie, które dzięki temu lekko zmiękły i nabrały nieco innego wyglądu. Jestem pewna, że każdemu zasmakuje takie śniadanko, zwłaszcza gdy dołożycie mnóstwo owoców i polejecie miodem.
wtorek, 2 sierpnia 2016
ZDROWE LODY JOGURTOWE Z MUSEM BORÓWKOWO-BRZOSKWINIOWYM
niedziela, 31 lipca 2016
PULLA Z RODZYNKAMI
Pulla to fiński, drożdżowy chlebek, który smakiem i strukturą przypomina naszą chałkę. Wyróżnia ją dodatek kardamonu, dzięki któremu jest dodatkowo słodka, lekko orzechowa i niezwykle aromatyczna. Co więcej dokłada się do niej rodzynki. Ja swoją pullę posypałam zmielonymi migdałami, ale tradycyjnie używa się do tego płatków migdałowych. Można ją zapleść na wiele sposób, ja wybrałam okrągły splot, który wbrew pozorom nie jest trudny do zaplecenia (rysunkowa instrukcja niżej). Najlepsza jest jeszcze ciepła, maczana w mleczku lub kawie. Jeśli przepadacie za chałką czy drożdżowymi wypiekami, to pulla na pewno wam zasmakuje.
KISIEL Z OWOCÓW LEŚNYCH
czwartek, 28 lipca 2016
ZIELONA SAŁATKA Z BOBEM I BORÓWKAMI
Polecam przygotować większą porcję bobu, bo z doświadczenia wiem, że jakimś cudem znika bardzo szybko, a wtedy trzeba się naprawdę śpieszyć, aby go starczyło do sałatki :)
poniedziałek, 25 lipca 2016
TRZYPIĘTROWY DESER Z GALARETKĄ, FRUŻELINĄ I OWOCAMI
Letnie dni mijają tak szybko, że ledwie zauważyłam prędko zbliżający się półmetek wakacji. W tym roku mam to szczęście, że wypoczynkowi nad morzem towarzyszy ładna pogoda, aczkolwiek zdarzyło się kilka deszczowych dni. Na to jednak nie narzekam, bo mam wrażenie że w tym czasie na leśnych krzaczkach zaroiło się od jagód. Skłoniły mnie do przygotowania deseru (i to nie jednego) z wykorzystaniem ich dobrodziejstw. Postawiłam na zdrowy, lekki, 3-warstwowy deser, który podałam w słoiczkach. Dno wyłożyłam galaretką z wiśni w towarzystwie jagód, na to położyłam jogurt z miodem i domową frużeliną jagodową. Całość przybrałam pierwszymi polskimi śliwkami, borówkami i lekko słonymi pistacjami. Pychota!
czwartek, 21 lipca 2016
PIECZONY BAKŁAŻAN Z POMIDORAMI I MOZARELLĄ
Gdy macie do zrobienia w domu kilka rzeczy na raz i nie chcecie za długo siedzieć w kuchni, to ten przepis jest w sam raz dla was. Danie przygotowuje się na raty, najpierw lekko opieka się bakłażana, następnie nakłada dodatki, zapieka i w końcu pałaszuje. Jak jeść bakłażana to właśnie teraz, gdy panuje sezon i możemy dostać piękne okazy. Od kilku lat sklepy mają do zaoferowania coraz więcej odmian tego warzywa. Oprócz tej najbardziej popularnej tj. psianki podłużnej możemy dostać przecudne okrągłe tajskie bakłażany czy prążkowane, biało fioletowe. Każdy rodzaj pyszny i warty wypróbowania.
P.S. Danie sprzyja karmiącym mamom, jednak dla niektórych mozarella może być zbyt ciężkostrawna, wtedy można z niej zrezygnować i polać gotowego bakłażana jogurtem ;)
sobota, 16 lipca 2016
SAŁATKA OWOCOWA W MELONOWEJ MISECZCE
W czasie wakacji, gdy wybór owoców jest przerażająco wielki, pochłaniam je w ilościach trzykrotnie większych niż w okresie jesienno-zimowym. Dostawa siatek z nowym "towarem" jest prawie codziennie, a gdy pojawią się już na stole wyjadam go garściami, tak naprawdę chwytam pierwszy owoc w zasięgu wzroku. Mogłabym spokojnie je jeść na każdy posiłek, a i tak miałabym niedosyt.
Ostatnio przygotowałam posiłek, który wraz z naczyniem składał się z samych owoców. Pomysł podania jest bardzo kreatywny i nie ukrywam, że pomysł zaczerpnęłam ze zdjęcia, zauważonego w internecie. Za miskę posłużył mi soczysty melon kantalupa, którego nafaszerowałam sałatką owocową i polałam jogurtem wymieszanym z malinami. Pierwsze/drugie śniadanie/deser/przegryzka - tak naprawdę jest świetny niezależnie kiedy go zjecie.
piątek, 15 lipca 2016
GRILLOWANA CUKINIA Z ZIOŁAMI
Cukinia podobnie jak bakłażan niesłusznie jest kojarzona z mdłym warzywem. Dla mnie jest przepyszna, zwłaszcza upieczona z dodatkiem odpowiednich ziół.Zazwyczaj kroję ją po prostu w kostkę, posypuję przyprawami i wrzucam do piekarnika. Ostatnio jednak zadałam sobie nieco więcej trudu (jeśli można się natrudzić przy grillowaniu cukinii :D) i ją ugrillowałam. Efekt był bardzo satysfakcjonujący - kręgi od patelni grillowej wyglądały fantastycznie, idealny dodatek do obiadu lub właśnie na grilla. Jest łatwa do spakowania, a smakuje równie dobrze na zimno, więc możecie przygotować nawet większą porcję na następny dzień.
P.S. Danie sprzyja karmiącym mamom :)
piątek, 8 lipca 2016
JAGODZIANKI
I nastał lipiec-miesiąc jagód. To ich czas, dlatego korzystajmy z nich póki są, bo oprócz przepysznego smaku mają wiele właściwości leczniczych. Sok z jagód wychwytuje wszystkie toksyny, może nas uratować w czasie biegunki. Pomagają regulować poziom cukru we krwi, przez co nazywa się je roślinną insuliną. Odkąd pamiętam w moim domu powtarza się: jedz jagody, są dobre na oczy. To prawda, wspomagają wzrok, zwłaszcza odpowiadają za dobre widzenie po zmroku.
Razem z bratem jako dzieci zajadaliśmy się jagodami, pamiętam nasze umazane, jagodowe mordki i fioletowe paluszki, które nawet po umyciu wyglądały na sine. Używanie sztućców i serwetek i tak było na nic, po starciu z jagodami człowiek nie mógł wyjść czysty. Do dzisiaj nic się nie zmieniło, nadal uwielbiam te małe owoce. Ostatnio przechodzę ponowną fascynację nimi, gdyż zabrałam się za wypiekanie jagodzianek. Uwielbiam te puchate bułeczki, a od kiedy odkryliśmy ten przepis nawet nie myślimy żeby kupować je w sklepie. Wypróbujcie go sami, a sądzę, że zasmakują wam do tego stopnia, że nawet nie spojrzycie na te na sklepowych półkach.
środa, 6 lipca 2016
CHŁODNIK DUŃSKI
Pamiętam, że jako małe dziecko spędzałam całe wakacyjne dni na dworze. Do domu wbiegałam tylko po to, aby coś przegryźć i od razu wybiegałam do reszty dzieci, pochłoniętych zabawą. Gdybym mogła, nie opuszczałabym osiedlowego podwórka, ale wiadomo-jedzenie jest koniecznością. Moja mama starała się wtedy przygotowywać szybkie obiady, które mogłam pochłonąć od razu po przyjściu. Pamiętam, że jednym z takich dań był chłodnik, który przygotowany wcześniej nie wymagał podgrzania. Błyskawiczny w podaniu i zjedzeniu, do tego nie rozgrzewał mnie dodatkowo w upalne dni. Szybko stał się moją ulubioną zupą. Był przygotowywany na bazie botwiny, z dodatkiem ogórków i rzodkiewek. Sądzę, że każdy z nas zetknął się choć raz z tą zupą i dobrze zna ten smak. Jednak może was zaskoczyć chłodnik Duńczyków- na maślance i mleku, słodki i lekko waniliowy. Urozmaiciłam go lekko dodając cynamon, który dodatkowo podkręca smak potrawy. Wyjątkowo przypadł mi do gustu, a ze względu na słodki smak zaczęłam go traktować jako deser. Jeśli jesteście fanami chłodników, to ten na pewno zdobędzie wasze serce.
niedziela, 3 lipca 2016
DŻEM TRUSKAWKOWY Z WANILIĄ - BEZCUKROWY
No i nadszedł ten nieszczęsny moment żegnania truskawek. Ostatni miesiąc
zajadałam się tymi maleńkimi owocami, dodawałam je do każdego posiłku
jak i częstowałam się nimi w ciągu całego dnia. Nie uśmiecha mi się z
nich rezygnować, dlatego przygotowałam sobie zapasy na zimę w postaci
mrożonek i DŻEMÓW! Te ostatnie przygotowałam w wersji klasycznej oraz z
dodatkiem wanilii. Odkąd pamiętam w moim domu są przygotowywane dżemy,
ale po raz pierwszy dodaliśmy do truskawkowego wanilię i był to strzał w
dziesiątkę. Stał się moim faworytem i od tego czasu pochłonęłam już 2
słoiczki. Jedyne czego żałuję to, że nie zabrałam się za przerabianie
truskawek wcześniej, aby słoików z dżemami było jeszcze więcej. Domowa
konfitura jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że możemy do niej dołożyć
tyle cukru ile chcemy. Ja proponuję użycie stewii, która nie podnosi
poziomu cukru we krwi i ma znacznie mniej kalorii od zwykłego białego
cukru. Bądźcie z nią jednak ostrożni, jest znacznie słodsza, a użyta w
nadmiarze staje się gorzka.
sobota, 2 lipca 2016
LEKKI SERNIK TRUSKAWKOWY NA ZIMNO
Tym ciastem chciałabym również wirtualnie obdarować Akademię Kulinarną Whirpool, która obchodzi trzecie urodziny. Jeśli nie jesteście jeszcze zaznajomieni z tą szkołą koniecznie odwiedźcie ich stronę Akademia Kulinarna Whirlpool oraz stronę ich włoskiego gospodarza Marco Ghia. Akademio! Z okazji urodzin chciałabym złożyć najsłodsze życzenia, samych sukcesów, warsztatów z rzeszą młodych kucharzy, których będziecie zarażać pasją i chęcią do gotowania, wszystkiego co najlepsze! :)
wtorek, 28 czerwca 2016
TABBOULEH - LIBAŃSKA SAŁATKA
Tabbouleh to libańska sałatka z pomidorów, ogórków, papryki oraz kaszy bulgur. Pełni smaku dopełnia sok cytryny, mięta i natka pietruszki. Jest podstawą kuchni arabskiej, a po przygotowaniu jej, stwierdziłam że powinna stać się również stałym dodatkiem do obiadu w moim domu. Jest lekka, ale dzięki kaszy, syci na długo. Jeśli nie macie w domu kaszy bulgur możecie śmiało ją zastąpić kuskus. Ważne, aby warzywa były naprawdę drobno pokrojone, tak naprawdę tylko o to chodzi w przygotowaniu tej sałatki - posiekanie wszystkich warzyw, wymieszanie ich z kaszą i polanie oliwą i sokiem z cytryny. Prawda, że łatwa i szybka sprawa?
poniedziałek, 27 czerwca 2016
KURCZAK CACCIATORE
Kurczak cacciatore to jednogarnkowe danie z dynią (lub batatami), pomidorami i oliwkami. Całość stanowi idealną kompozycję-dzięki długiemu gotowaniu i pieczeniu potrawy, smaki idealnie przeszły, połączyły się i utworzyły zwartą całość. Mocno rozgrzewające, polecam zwłaszcza na obecnie panujące chłodne dni i wieczory. Potrawa jest względnie duża, dlatego sprawdzi się na rodzinne obiady czy ugoszczenie nią gości. Jeśli nie dacie rady jej zjeść jednego dnia będzie jeszcze lepiej smakować następnego, po jej ponownym podgrzaniu.
piątek, 24 czerwca 2016
TARTA ZE SZPARAGAMI
Sezon na szparagi nieubłaganie dobiega końca, korzystałam z nich póki gościły na straganach, ale wisienkę na torcie zostawiłam na sam koniec. Mowa rzecz jasna o wytrawnej tarcie-kruchej, łatwej do przygotowania, a jednocześnie efektownej. Ja z rodziną wyjadałam ją jeszcze gorącą, ale pyszna była także ostudzona. Nie zastanawiajcie się długo nad jej przygotowaniem, szparagi znikają ze sklepów coraz szybciej.
wtorek, 21 czerwca 2016
GULASZ Z INDYKA PO LIBAŃSKU
Przeglądając strony z przepisami na arabskie przepisy natrafiłam na gulasz! Nie zliczę ile razy jadłam różne potrawki z kurczaka i tego typu dania, nie zastanawiając się nawet, że może to być czymś charakterystycznym dla kuchni bliskowschodniej. Jako że takie dania niezwykle mi "podchodzą" przygotowałam gulasz z indyka nawiązujący do Libanu. Potrawa gotowała się w taginie, dzięki któremu smaki się porządnie przegryzły, a danie było niezwykle aromatyczne.
poniedziałek, 13 czerwca 2016
CIASTO DROŻDŻOWE Z TRUSKAWKAMI I RABARBAREM
Kulinarną pasję dzielę z moją mamą, osobą która wprowadziła mnie w tajniki gotowania. Obie uwielbiamy siedzieć w kuchni, ale również przeglądać przepisy i różne blogi. Jest to coś co niewątpliwie nas łączy, ale i tutaj mamy swoje ulubione ścieżki którymi lubimy kroczyć. Kiedy ja głównie siedzę w ciastach, deserach i słodkościach, mama podchodzi do tematu bardziej praktycznie i przegląda raczej tematykę dań codziennych-obiadowych. Jednak ostatnio mnie zaskoczyła podrzucając różne pomysły na ciasta. Czułam, że coś wisiało w powietrzu i tym czymś okazało się ciasto drożdżowe z owocami. Mogę już stwierdzić, że drożdżak to takie nasze rodzinne ciasto, które chyba nigdy nie wyjdzie z obiegu i się nam nie znudzi. Moglibyśmy je regularnie co tydzień piec (a zdarzały się takie chwile), a i tak znikałoby ze stołu w oszałamiającym tempie. Z reguły pieczemy zwykłe ciacho, bez dodatków, ale że obecnie panuje truskawkowy sezon i mamę naszła ochota na taki deser zdecydowaliśmy się lekko zboczyć z utartej ścieżki i wypróbować nowy przepis. Opłaciło się, bo wyszło prze-pysz-ne, tylko tyle powiem :D
Tym ciastem chciałabym również wirtualnie obdarować Akademię Kulinarną Whirpool, która obchodzi trzecie urodziny. Jeśli nie jesteście jeszcze zaznajomieni z tą szkołą koniecznie odwiedźcie ich stronę Akademia Kulinarna Whirlpool oraz stronę ich włoskiego gospodarza Marco Ghia. Akademio! Z okazji urodzin chciałabym złożyć najsłodsze życzenia, samych sukcesów, warsztatów z rzeszą młodych kucharzy, których będziecie zarażać pasją i chęcią do gotowania, wszystkiego co najlepsze! :)
Tym ciastem chciałabym również wirtualnie obdarować Akademię Kulinarną Whirpool, która obchodzi trzecie urodziny. Jeśli nie jesteście jeszcze zaznajomieni z tą szkołą koniecznie odwiedźcie ich stronę Akademia Kulinarna Whirlpool oraz stronę ich włoskiego gospodarza Marco Ghia. Akademio! Z okazji urodzin chciałabym złożyć najsłodsze życzenia, samych sukcesów, warsztatów z rzeszą młodych kucharzy, których będziecie zarażać pasją i chęcią do gotowania, wszystkiego co najlepsze! :)
piątek, 10 czerwca 2016
KOKTAJL SPALAJĄCY TŁUSZCZ
wtorek, 7 czerwca 2016
CHUTNEY Z TRUSKAWEK I RABARBARU
Chutney to gęsty sos, który chętnie podaje się do mięs, serów, a nawet ryb. W zeszłym roku zachwycałam się pikantnym chutney z ananasa, którego pochłonęłam dobre kilka słoiczków. W tym sezonie również mam zamiar zaopatrzyć moją spiżarnię w podobne przetwory. Tym razem bazuję na nieco innych owocach, mianowicie wszechobecnej truskawce i rabarbarze - parze niepokonanej, duecie idealnym. Połączenie tej dwójki + odpowiednie przyprawy to coś, co zasmakowało mi do tego stopnia, że owy chutney wyjadałam łyżkami prosto z garnka. Po paru łyżkach poparzony jęzor miałam murowany, ale wcinałam dalej :D Mam nadzieję, że taka reklama wystarczy wam na przygotowanie takiego dodatku do obiadu. Możecie go podgrzać tuż przed podaniem, aczkolwiek ja preferuje taki schłodzony.
sobota, 4 czerwca 2016
PLACKI Z CUKINII I MARCHWII Z MIĘTOWYM DIPEM
Od tygodnia obcuję z kuchnią arabską, przeglądam różne przepisy, gotuje ich tradycyjne dania i muszę przyznać, że czym bardziej się w nią zagłębiam tym zaczynam czuć do niej większy "pociąg". Lubię odkrywać nowe smaki, tym bardziej jeśli przepisy na potrawy mają swoją historię. Do przygotowania tego dania zainspirowała mnie Samar Khanafer, Libanka prowadząca bloga Blogsamar. Jeden z jej postów dotyczył potrawy, którą jadała jako dziecko i które przygotowywał dla niej tata. Mowa oczywiście o plackach z cukinii i marchewki. Jestem pewna, że znaczna część z was choć raz robiła podobne placki i nawet nie zdawała sobie sprawy, że danie może mieć arabskie korzenie.
piątek, 3 czerwca 2016
DOMOWE TAHINI
Malwina z bloga Filozofia Smaku zorganizowała już VI Festiwal Kuchni Arabskiej. Będzie trwał przez miesiąc i postanowiłam przygotować w tym czasie jak największa ilość arabskich potraw. Do kuchni bliskiego wschodu zaczęłam się przekonywać jakiś czas temu, a wszystko zaczęło się od hummusu. Pasta okazała się banalna w przygotowaniu jeśli miało się pod ręką tahini. Nie chciałam jednak polegać na kupnym produkcie, więc sama przygotowałam jej większy zapas. Jak się okazało tahini jest bardzo uniwersalne- zaczęłam go dodawać do różnych potraw i sosów, którym wzbogacał smak. Znajdziecie go na blogu m.in w orientalnej sałatce z tahini . Gorąco was zachęcam do przygotowania słoiczka pasty-może spokojnie poleżeć miesiąc w lodówce, a na pewno dobrze ją spożytkujecie.
niedziela, 29 maja 2016
WEGAŃSKI TORT CZEKOLADOWY Z ORZECHOWĄ PRALINĄ
Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka. Dla wielu dzieciaków to święto jest prawie tak ważne jak urodziny. Prezenty, ulubione dania przez cały dzień., rozpusta w biały dzień! Dlatego może wam się przydać przepis na sprawdzony wypiek, który przypadnie do gustu najmłodszym, ale też tym dużym dzieciom. Torcik jest wegański, mocno czekoladowy i lekko orzechowy w smaku dzięki pralinie, ale też dzięki dyniowemu przełożeniu. Jest przy nim znacznie mniej roboty niż przy "zwykłym" (niewegańskim) torcie. Krem się robi momentalnie, biszkopt tak samo, może przy pralinie trzeba chwilę posiedzieć, ale to jedynie kwestia przygotowania karmelu. Ogółem tort jest przepyszny, zjadłam go na spółkę z moją przyjaciółką dla której go przygotowałam. Co może was zainteresować to wartości odżywcze, gdyż jak na tort jest on dość zdrowy. Nie ma w sobie cukru, krem głównie stanowi puree z dynii, a pralina jest zrobiona z orzechów, zawierających mnóstwo wartościowych tłuszczy. Zjadłam go więc bez wyrzutów sumienia z czekoladowym uśmiechem na ustach.
piątek, 27 maja 2016
EGZOTYCZNY OMLET Z PIECZONYM RABARBAREM
Wierzcie lub nie, ale to mój pierwszy omlet w życiu. I to nie tak, że wcześniej ktoś mi je przygotowywał, a ja dopiero teraz zrobiłam go sama. Po prostu nigdy wcześniej go nie jadłam. Gdy byłam młodsza preferowałam kanapki na śniadanie, później przerzuciłam się na naleśniki, a teraz głównie pochłaniam owsianki. Przeglądając ostatnio blogi, zwróciłam uwagę na to, że w zakładce "śniadania" prawie zawsze można znaleźć przepis na omleta. Pomyślałam, że nie mogę być gorsza i również przygotuję sobie takie śniadanko. Spodziewałam się lekko jajecznego smaku, okazało się jednak, że smakuje podobnie do tortowego biszkoptu! Z jogurtem, owocami i cukrem pudrem smakował jak prawdziwy deser! Żałuję, że wcześniej nie chciałam się przekonać do spróbowania tego dania. Mojego pierwszego omleta wszamałam z pieczonym rabarbarem, który ostatnio króluje w większości potraw (korzystam z niego póki jest) oraz jogurtem, białą morwą i daktylami, które oprócz tego że naturalnie dosłodziły mi omleta, nadało mu też nutę egzotyki, wprowadzając w wakacyjne klimaty.
środa, 25 maja 2016
5-MINUTOWA SAŁATKA Z POKRZYWĄ I MANGO
Niektóre potrawy powstają szybko i spontanicznie, a jednak ich smak nie odbiega od potraw bardziej wyszukanych. Przygotowując ostatnio herbatę z pokrzywy odłożyłam kilka listków pokrzywy i przygotowałam sałatkę, do której wrzuciłam składniki, które akurat miałam pod ręką. Mango idealnie komponowało się z czerwoną cebulą, a po lekkiej obróbce pokrzywy jej parzące właściwości całkowicie zniknęły. Korzystajcie z pokrzywy, bo w moim domu pojawiła się niedawno w jadłospisie, a szkoda, bo ma wiele cennych właściwości, z których wcześniej nie zdawałam sobie nawet sprawy.
poniedziałek, 23 maja 2016
PLACUSZKI JOGURTOWE Z TRUSKAWKAMI
Truskawki zaczynają się zalęgać na coraz większej ilości straganów, ceny idą w dół, a ja zaczynam dokładać je do każdego posiłku. Odkąd pamiętam są moimi ulubionymi owocami, już pod koniec kwietnia z niecierpliwością ich wyczekuję. Dlatego gdy tylko się pokazują, kupuję je na bierząco, aby przypadkiem mi ich nie zabrakło do koktajlu, sałatki czy deseru. Sądzę, że wszyscy ubóstwiają te polskie owoce, dlatego nie bez powodu na weekendowe wypiekanie został wybrany przepis na placki z truskawkami. Przepis pochodzi z niezawodnego źródła - Kwestii Smaku.
Placki wychodzą puszyste, miękkie, ich dodatkowym plusem jest łatwość i szybkość przygotowania. Wystarczy wymieszać wszystkie składniki. Stanowią lekki deser czy przekąskę dla niezapowiedzianych gości.
Placki wychodzą puszyste, miękkie, ich dodatkowym plusem jest łatwość i szybkość przygotowania. Wystarczy wymieszać wszystkie składniki. Stanowią lekki deser czy przekąskę dla niezapowiedzianych gości.
niedziela, 22 maja 2016
MAKARON Z WEGAŃSKIM PESTO ZE SZPARAGÓW
Miłością do kuchni włoskiej zaraziła mnie mama. Kilka, a nawet kilkanaście lat temu zaczęła gotować coraz więcej dań w oparciu na włoskich przepisach. Zaczęło się od prostych makaronów, pizzy, ale po pewnym czasie zaczęliśmy czuć niedostatek tych włoskich klimatów. Przeszliśmy więc na wyższy poziom wtajemniczenia :D Domowe makarony, lazanie, desery, wyjazdy do Włoch. Chwilami jestem jedną nogą we Włoszech. A to wszystko za sprawą ich kuchni, która mnie za sobą pociągnęła i rozkochała. Nie mogę więc zrozumieć dlaczego jest to mój pierwszy post z przepisem na makaron. Może dlatego, że za każdym razem gdy go przygotowuje brak mi silnej woli, która zmusiłaby mnie do odłożenia widelca na bok i cyknięcia wcześniej kilku zdjęć. Jedno jest pewne, na blogu zacznie się pojawiać znacznie więcej przepisów bazujących na kuchni włoskiej. Mam nadzieję, że znajdzie się tu parę amatorów z sercem do tych dań.
sobota, 21 maja 2016
HERBATA Z POKRZYWY
Ostatni spacer do lasu skończył się poparzonymi nogami i rękami. Wszystko za sprawą pokrzywy, którą wywęszył mój pies. Kilka razy piłam ziołową herbatą, której bazą była właśnie pokrzywa głównie ze względów prozdrowotnych, gdyż za smakiem pokrzywy nie przepadam. Skłoniło mnie to więc do zerwania kilka pęczków pokrzywy i wykorzystania jej jak najlepiej. Część została użyta do sałatki, kilkanaście liści poszło do suszenia na parapet, a ładniejsze listki zużyłam do przygotowania herbaty z pokrzywy. Robi się ją momentalnie, tak naprawdę tylko zalewa czyste liście wrzątkiem i parzy kilka minut.
Przy okazji chciałabym wspomnieć o jej właściwościach. Przede wszystkim herbata z pokrzywy ma właściwości moczopędne, jest więc zalecana osobom borykającym się z problemami z nerkami oraz zatrzymywania wody w organizmie. Zawarte w niej witaminy i minerały wzmacniają włosy i paznokcie, a także wyraźnie poprawiają stan skóry. Co więcej wzmacnia odporność, pomaga w problemach z układem krążenia, obniża poziom cukru we krwi, przyspiesza przemianę materii oraz ma zbawienne działanie przy problemach z żołądkiem, trzustką i wątrobą. Co ciekawe pomaga również schudnąć po ciąży. Mam nadzieję, że tą krótką notką zachęciłam was do spożywania tego naparu.
Przy okazji chciałabym wspomnieć o jej właściwościach. Przede wszystkim herbata z pokrzywy ma właściwości moczopędne, jest więc zalecana osobom borykającym się z problemami z nerkami oraz zatrzymywania wody w organizmie. Zawarte w niej witaminy i minerały wzmacniają włosy i paznokcie, a także wyraźnie poprawiają stan skóry. Co więcej wzmacnia odporność, pomaga w problemach z układem krążenia, obniża poziom cukru we krwi, przyspiesza przemianę materii oraz ma zbawienne działanie przy problemach z żołądkiem, trzustką i wątrobą. Co ciekawe pomaga również schudnąć po ciąży. Mam nadzieję, że tą krótką notką zachęciłam was do spożywania tego naparu.
poniedziałek, 16 maja 2016
BEZGLUTENOWE CHRUPIĄCE GOFRY
W ten weekend w ramach akcji wypiekania na
śniadanie przygotowałam gofry. Ciasto zaczęłam robić z myślą o podaniu
ich na deser. Jednak zabrałam się za nie jeszcze przed obiadem i
jakoś tak wyszło, że finalnie stały się one naszym obiadem :D Zjadłam 3
gofry, ale śmiało dałabym radę zjeść ich więcej. Powstrzymał mnie
jedynie fakt, że skończyło się ciasto. Gofry wyszły chrupkie i słodkie, dzięki nim wróciły wspomnienia lata, kiedy to jadam gofry w czasie powrotu z plaży. Zawsze mam jednak dylemat: zjeść lody czy gofry? Dzisiaj rozwiązałam ten problem i podałam gofry z lodami! Z ręką na sercu powiem wam, że były to najlepsze gofry jakie w życiu jadłam! Od dzisiaj nie ma dla mnie lepszego dodatku do gofrów. Do tego pierwsze polskie truskawki-lepszego obiadu nie mogłam dzisiaj pochłonąć :D
Jeśli nie będziecie jedli gofrów od razu, połóżcie je na kratkę. Dzięki temu nie zaparują i nie zmiękną, ani oklapną. Przepis pochodzi z bloga Lisia Kawiarenka, jest rewelacyjny, na pewno będę do niego nieraz wracać :)
Jeśli nie będziecie jedli gofrów od razu, połóżcie je na kratkę. Dzięki temu nie zaparują i nie zmiękną, ani oklapną. Przepis pochodzi z bloga Lisia Kawiarenka, jest rewelacyjny, na pewno będę do niego nieraz wracać :)
czwartek, 12 maja 2016
RABARBAROWA GRANOLA W SŁOIKU
Odkąd po raz pierwszy przygotowałam w domu granolę jest ona stałym bywalcem wśród moich śniadań. Nie wyobrażam sobie, aby mogło jej zabraknąć, dlatego gdy tylko widzę, że mój pojemnik na granolę zaczyna się opróżniać przygotowuję blachę świeżej porcji, piekę i uzupełniam, aby przypadkiem mi jej nie zabrakło :D Zazwyczaj jadam ją z jogurtem i owocami, ostatnio przygotowałam ją w niekonwencjonalny sposób, gdyż podałam w słoiku. Sposób podania jest efektowny, dlatego możecie zaserwować taką porcję swoim gościom na deser, albo lunch. Zaproponowałam ją z dżemem z rabarbaru i truskawkami-ostatnio moim ulubionym owocowym połączeniem.
poniedziałek, 9 maja 2016
TARTINE BREAD
W tym miesiącu Amber zaprosiła nas do wypiekania wraz z nią Tartine Bread. Przepis na chleb jest autorstwa Chad’a Robertson’a i pochodzi z jego książki. Z pozoru wygląda na łatwy w przygotowaniu-zwykły bochenek, bez żadnych specjalnych dodatków. Jak się jednak okazało wymagał czasu i uwagi, gdyż całkowite przygotowanie zajmuje prawie cały dzień! Kilka, a nawet kilkanaście godzin fermentuje, trzeba go doglądać i "ugniatać", później wyrasta i jeszcze czas pieczenia. Nieco przy nim roboty, ale w żadnym wypadku nie chcę was zniechęcać do jego przygotowania, bo jest przepyszny! Wystarczy, że wcześniej zaplanujecie sobie czas na jego przygotowanie, a nie powinniście mieć przy nim większych problemów.
sobota, 7 maja 2016
WEGAŃSKIE CIASTECZKA Z MASŁEM ORZECHOWYM
Od kilku dni towarzyszy nam przepiękna pogoda! Letnie temperatury, pełne słońce, a to oznacza dla wielu z was rowerowe lub piesze wycieczki, pikniki, grillowanie i spędzanie czasu z najbliższymi. Dlatego przygotowałam dla was przepis na wegańskie ciasteczka, które możecie z łatwością zapakować i wziąć ze sobą na wycieczkę. Ciacha są pożywne, mają w sobie mocno wyczuwalne banany i masło orzechowe. Dla mnie to najlepsze połączenie smakowe, do tego orzechowa posypka, czego chcieć więcej? Uwaga! Lepiej przygotujcie ich więcej, bo znikają w oka mgnieniu :D
środa, 4 maja 2016
PIECZONY JOGURT Z RABARBAREM I TRUSKAWKAMI
Przepisów na pieczony jogurt widziałam już sporo, wszyscy go zachwalają i wykorzystują w różny sposób m.in. do ciast i tart. Ja wolałam go podać w kokilkach z myślą o zjedzeniu takiej jednej na śniadanie. Efekt był taki, że zjadłam wszystkie 3 porcje :D. Na dno wyłożyłam lekko podduszony rabarbar z truskawkami, a na to wylałam jogurtową masę, którą przykryłam posiekanymi orzeszkami. Owoce nie były ściśnięte, dlatego w trakcie pieczenia puściły jeszcze więcej soku, który mi osobiście nie przeszkadzał. Możecie jednak dodać odrobinę mąki ziemniaczanej do owoców, dzięki której mocniej zgęstnieją. Wyjęty z piekarnika jogurt jest gorący i kremowy w smaku. Takim śniadaniem mogłabym rozpoczynać każdy dzień.
poniedziałek, 2 maja 2016
ORKISZOWA SZARLOTKA Z RABARBAREM I BEZOWĄ CHMURKĄ
Sezon na rabarbar rozpoczęty, a to oznacza mnóstwo dań z tym owocem w roli głównej. W mojej kuchni dosłownie poniewierają się laski rabarbaru, prosząc się o przygotowanie. Widząc w sklepach piękny różowy rabarbar pakuje do koszyka i kupuje kolejne porcje, nie zużywszy jeszcze tych co mam w domu. Mimo że przybywa go coraz więcej, to nie brakuje pomysłów na jego użycie. Kilka dni temu przeglądając bloga Moje Wypieki natknęłam się na przepis na szarlotkę z rabarbarem. Szarlotkę uwielbiam, jest to moje ulubione ciasto, dlatego od razu zabrałam się do roboty, zużywając przy okazji moje zapasy rabarbaru. Deser wyszedł przepyszny! Gęsta, słodka rabarbarowa konfitura, lekko kwaśne jabłka i do tego delikatna niczym chmurka beza. Niebo w gębie!
czwartek, 28 kwietnia 2016
ZIELONY KOKTAJL ZDROWIA
Do zielonego koktajlu przymierzałam się już od jakiegoś czasu. Pierwszy raz spróbowałam takiej warzywno-owocowej mieszanki, której bazą był szpinak i pomarańcza w red berry i mnie absolutnie zachwycił! Szczerze powiedziawszy do pomysłu na koktajl z jakimkolwiek zielskiem nie podchodziłam entuzjastycznie, jednak za namową przyjaciółki zaryzykowałam. Smak przerósł moje najśmielsze oczekiwania, bo jak się okazało szpinak był w całym soku ledwie wyczuwalny! Moje całe 17-letnie życie wyciskałam sobie jedynie sok z pomarańczy, aż tu nagle poznaje nowe smaki, które wychodzą tylko na zdrowie.
W moim koktajlu króluje pietruszka, która co ciekawe ma znacznie więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. Wyobraźcie sobie, że 1 łyżka dziennie zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na tę. Co więcej koi bóle miesiączkowe, jest polecana dla osób z nadciśnieniem oraz tych borykających się z problemami z nerkami, pęcherzem i astmą. Do tego jarmuż-bogaty w błonnik, chroniący przed nowotworami, zapewniający prawidłową krzepliwość krwi oraz dba o naszą skórę, aby była piękna i zdrowa. Słodyczy i smaczku nadaje gruszka i grejpfrut. Sami widzicie że to prawdziwa bomba witaminowa.
Koktajl polecam szczególnie z rana, traktując go jako oddzielny posiłek, doda nam mnóstwo energii.
W moim koktajlu króluje pietruszka, która co ciekawe ma znacznie więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. Wyobraźcie sobie, że 1 łyżka dziennie zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na tę. Co więcej koi bóle miesiączkowe, jest polecana dla osób z nadciśnieniem oraz tych borykających się z problemami z nerkami, pęcherzem i astmą. Do tego jarmuż-bogaty w błonnik, chroniący przed nowotworami, zapewniający prawidłową krzepliwość krwi oraz dba o naszą skórę, aby była piękna i zdrowa. Słodyczy i smaczku nadaje gruszka i grejpfrut. Sami widzicie że to prawdziwa bomba witaminowa.
Koktajl polecam szczególnie z rana, traktując go jako oddzielny posiłek, doda nam mnóstwo energii.
wtorek, 26 kwietnia 2016
ROLADA Z WARZYWAMI
Dzisiaj podrzucam wam pomysł na obiad-drobiową roladę, w którą został zawinięty warzywny farsz z pieczarek, marchewki i cebuli. Mięso jest aromatyczne i soczyste- w tym przypadku nawet nie musicie się obawiać, że potrawa wyjdzie sucha. Powiem nawet, że wręcz przeciwnie, gdyż w trakcie pieczenia wydzieli się sok.
Coraz częściej oprócz zwykłych przypraw zaczynam dodawać do mięs również świeże zioła. Jest to bardzo dobry pomysł na podkręcenie smaku i nadanie potrawie charakteru. Co więcej, wzbogacam ją o dodatkową porcję witamin. Tym razem użyłam świeżego koperku, ale możecie użyć waszych ulubionych mieszanek ziołowych. Rolada jest pyszna na ciepło, ale jeśli jej wam zostanie, to świetnie nada się również na kanapki.
Coraz częściej oprócz zwykłych przypraw zaczynam dodawać do mięs również świeże zioła. Jest to bardzo dobry pomysł na podkręcenie smaku i nadanie potrawie charakteru. Co więcej, wzbogacam ją o dodatkową porcję witamin. Tym razem użyłam świeżego koperku, ale możecie użyć waszych ulubionych mieszanek ziołowych. Rolada jest pyszna na ciepło, ale jeśli jej wam zostanie, to świetnie nada się również na kanapki.
sobota, 23 kwietnia 2016
PĘCZAK Z PIECZARKAMI I SZPINAKIEM
Z okazji pieczarkowego tygodnia postanowiłam przygotować przepis z tymi grzybkami w roli głównej. Króluje również pęczak i szpinak. Potrawę można podawać na ciepło i zimno, dlatego świetnie sprawdzi się do zapakowania do pracy i wszamania ze smakiem. Jest to danie bardzo łatwe i szybkie do przygotowania, więc jeśli zdarzają wam się zapracowane dni, w których nie myślicie o wymyślnych obiadach czy lunchach, przygotujcie sobie większą porcję tego dania. Zagwarantuje wam odpowiednią dawkę energii i witamin, a do tego na długo nasyci, dzięki pęczakowi.
środa, 20 kwietnia 2016
TORTOWY GALARETOWIEC
Kilka tygodni temu przygotowałam biszkoptowe kanapeczki przekładane masą śmietankowo-galaretkową. Miały one kształt małych trójkącików i były idealne do zjedzenia na 3 kęsy. W sam raz na domową posiadówkę. A dlaczego o nich wspominam? A dlatego, że rozkochały w sobie mojego brata ciotecznego. Jak to dziecko, uwielbia słodycze, ale ten deser wyjątkowo przypadł mu do gustu i przy każdej nadarzającej się okazji o tym przypominał, licząc w duchu na powtórkę :D No i się doczekał! Jednak małe kanapeczki zostały zastąpione pokaźnym tortem. Jak to przy tego rodzaju ciastach, było przy nim trochę pracy, ale radość na twarzy mojego brata była tego warta.
niedziela, 17 kwietnia 2016
ROGALIKI Z MARMOLADĄ
Co jakiś czas nachodzi mnie wielka ochota na słodycze. Trwa kilka dni i potrafię w tym czasie upiec kilka blaszek ciast, ciasteczek czy innych słodkości. Oczywiście mogę sięgnąć po te sklepowe wypieki, ale gdzie radość z wypiekania? Taki okres nadszedł właśnie kilka dni temu i jeszcze mnie nie opuścił :D Dlatego z chęcią wzięłam udział w akcji Wypiekania na Śniadanie, podczas której, tym razem zmierzyłam się z rogalikami z marmoladą. Robi się je stosunkowo szybko, nawet nie trzeba czekać, aby uformowane już rogale urosły. Już zawinięte od razu wstawia się do piekarnika. Przygotowanie ich zajęło baardzo mało czasu, wyszły z pieca akurat na drugie śniadanie. Zjadłam od razu dwa-jeszcze ciepłe, nie ma co sobie dawkować przyjemności, zwłaszcza że rogalików wyszło 12. Użyłam marmolady brzoskwiniowej, bo taką miałam pod ręką, ale będą pyszne z każdym dżemem czy kremem czekoladowym.
Subskrybuj:
Posty (Atom)